Rozhovor s Mariánom Hruškom

Zeleneč Maroš, v zápase s Bučanmi si sa rozhodol ukončiť aktívnu hráčsku kariéru. Prečo práve v ňom? Po prehodnotení svojich životných priorít a zvážení momentálnych futbalových schopností som sa rozhodol, že je čas ukončiť jednu krásnu etapu môjho života, zahŕňajúcu viac ako štvrťstoročie nádherných spomienok. Urobil som tak práve v tomto zápase, symbolicky deň pred dovŕšením mojich 35-tich narodenín.

Spomenieš si na svoje začiatky? S futbalom som začínal v roku 1985, kedy som ako 9-ročný nastúpil do prípravky pod vedením Janka Lukačoviča. O 2 roky neskôr som prešiel k žiakom, kde sa mi venovali skvelí mládežnícki odborníci - Vilko Novanský a Marián Hruška st.

Neťahalo Ťa to skôr do brány ako do poľa, veď otec ako brankár mal v tej dobe veľké meno? Máš pravdu, môj otec bol v tom čase mojím najväčším vzorom, preto som sa hneď v prípravke postavil medzi tri žrde. Medzi nimi som vydržal až do mojej trinástky, kedy som sa preorientoval na záložníka, čo sa samozrejme môjmu otcovi nie veľmi pozdávalo. No teraz s odstupom času si myslím, že som urobil dobre, pretože úroveň jeho brankárskych kvalít by som určite nedosiahol.

Vedel by si vybrať z trénerov, ktorí Ťa počas kariéry viedli, toho najoblúbenejšieho a prečo? Počas mojej kariéry som mal možnosť hrávať pod vedením viacerých skvelých futbalových odborníkov, preto je tento môj výber veľmi ťažký. No ak mám predsa len z tejto plejády trénerov určiť tých najobľúbenejších, tak potom žiacke trénerské duo Vilko Novanský - Marián Hruška st., ktorí mi dali tie najlepšie základy pre môj ďalší futbalový rast.

Ktorý zápas kariéry Ti najviac utkvel v pamäti a naopak ktorý by si z nej najradšej vymazal? V mojej kariére som odohral veľa nezabudnuteľných zápasov, no najradšej si spomínam na ten v Hrnčiarovciach zo 7. novembra 1993, v ktorom som pod trénerským vedením Viliama Novanského strelil premiérový gól za A mužstvo (vyhrali sme 3:1). Ak by to čo len trochu išlo, z pamäte by som najradšej vymazal majstrovské stretnutie v Moravskom Jáne zo septembra 1996, resp. situáciu, pri ktorej náš skvelý brankár a môj najlepší kamarát Hurdo (Branislav Vanko) utrpel zlomeninu nohy.

Skús vybrať z hráčov, ktorí s Tebou hrali počas Tvojej kariéry, najlepšiu jedenástku. V mojej futbalovej kariére som mal tú česť hrávať s mnohými výbornými futbalistami, takže aj tento výber je pre mňa náročný. No najkrajšie spomienky mám na moje účinkovanie v mužstve pod vedením Františka Šurana zo sezóny 1995/96, kedy sme s obrovským náskokom vyhrali Okresné majstrovstvá, preto v mojom výbere figurujú futbalisti a skvelí priatelia z tohto obdobia: Vanko - Šmidovič, Jamrich, Hornáček, Kusý - Mišina, Levčík, Orlický, Filo - Belko, Blažíček

Ešte ako aktívny hráč si pôsobil v štruktúrach zelenečského klubu ako predseda. Čo si sa vtedy snažil zlepšiť? Vypadnutie A mužstva v roku 2007 do Oblastnej súťaže - historicky najnižšej súťaže, v akej náš klub pôsobil, bolo tým impulzom, kedy som sa aj s mojimi priateľmi - Marekom Vavrom, Petrom Tibenským, Jurajom Bartovičom a ďalšími rozhodol, že sa pokúsime napraviť pošramotenú povesť nášho klubu a prinavrátiť zelenečskému futbalu cveng, ktorý mu v minulých desaťročiach právom patril. Ihneď po našom nástupe sme začali skvalitňovať hráčsky potenciál, zlepšili sme starostlivosť o zaslúžilých členov TJ, ktorí sa v minulosti zaslúžili o napredovanie nášho futbalu, v spolupráci s Obecným úradom sme začali skultúrňovať prostredie na štadióne a v jeho okolí, zlepšili sme informovanie verejnosti o dianí v klube prostredníctvom vydávania spravodaja pri domácich zápasoch, postupne sme pripravovali na spustenie klubovú internetovú stránku. Až čas nakoniec ukáže, ako sme si v tomto smere počínali.

Čo podľa Teba momentálne najviac chýba linčianskému áčku? Počas mojej kariéry som mal možnosť hrať pred pätnástimi rokmi, mal som možnosť hrať aj s terajšími hráčmi nášho klubu. Nechcem však porovnávať štýl hry, to sa objektívne zhodnotiť nedá. Môžem však vyzdvihnúť prístup, oduševnenie a zápal hráčov nášho klubu z obdobia deväťdesiatych rokov, ktorí obetovali tomuto športu častokrát všetok svoj voľný čas. A práve tieto atribúty mi chýbajú u dnešných hráčov, samozrejme česť výnimkám, aj keď sú to talentovaní futbalisti.

Tento rok Ti manželka priviedla na svet prvorodenú dcérku Karolínku. Nechcel by si v blízkej budúcnosti aj Tvojho futbalového nástupcu? Narodenie mojej dcérky bolo pre mňa najkrajším zážitkom v mojom živote. Rád by som si v blízkej budúcnosti tento pocit vychutnal znovu, no vôbec nerozmýšľam nad tým, či to bude chlapec, alebo dievča - najdôležitejšie je predovšetkým zdravie mojich potomkov. Ak Pán Boh dá, možno aj futbalista ...

Dnešné derby bude určite špecifické aj pre Teba, vzhľadom k tomu, že už nejaký čas žiješ v Majcichove. Ako podľa Teba dopadne dnešný zápas? Dnes sa stretne môjmu srdcu blízky zelenečský klub v súboji proti mojim veľmi dobrým majcichovským priateľom, takže toto stretnutie bude pre mňa veľmi emotívne. Nie som príliš dobrým tipéro


Staršie články

Muži
Najbližší zápas
Biely Kostol - Zeleneč
23. 02. 2020 12:30
Posledný zápas
Drahovce - Zeleneč
2 : 3
1. Zeleneč 28 b.
2. Zavar 26 b.
3. Pečeňady 23 b.
4. Cífer 22 b.
5. Červeník 21 b.
6. Biely Kostol 21 b.
7. Krakovany 21 b.
8. Pavlice 19 b.
9. Drahovce 14 b.
10. Leopoldov 14 b.
11. Križovany 13 b.
12. Bučany 13 b.
13. Majcichov 11 b.
14. Siladice 11 b.
Copyright © 2010.
Oficiálna stránka ŠK Zeleneč